Båtmodell

Sargo 33 Explorer

Sargo 33 Explorer är en imponerande kabinkryssare som kombinerar komfort med robust prestanda. Denna båt är utformad för att klara av tuffa förhållanden och erbjuder en säker och bekväm upplevelse för både förare och passagerare. Med sin rymliga inredning och smarta design är Sargo 33 Explorer perfekt för både dagsutflykter och längre äventyr till sjöss.

Motorbåt · Kabinkryssare

Snabbfakta

Kort om Sargo 33 Explorer

Längd
10.99 m
Bredd
3.45 m
Djupgående
1.1 m
Vikt
6500 kg
Motorstyrka
400 hk
Kojer
4
Produktion
från 2016
Land
Finland

Om Sargo 33 Explorer

Om modellen

Sargo 33 Explorer är en imponerande kabinkryssare som kombinerar komfort med robust prestanda. Denna båt är utformad för att klara av tuffa förhållanden och erbjuder en säker och bekväm upplevelse för både förare och passagerare. Med sin rymliga inredning och smarta design är Sargo 33 Explorer perfekt för både dagsutflykter och längre äventyr till sjöss.

Historik

Sargo, tidigare känt som Minor, har en lång tradition av att bygga högkvalitativa båtar i Finland. Med fokus på säkerhet och funktionalitet har Sargo 33 Explorer utvecklats för att möta kraven från moderna båtägare som söker både äventyr och komfort. Modellen har blivit populär bland båtägare som värdesätter dess robusta konstruktion och pålitliga prestanda.

Vanliga uppgraderingar

För att ytterligare förbättra din Sargo 33 Explorer kan du överväga att installera modern navigationsutrustning, uppgradera till ett mer bränsleeffektivt motoralternativ eller lägga till solpaneler för ökad energioberoende. Anpassade sittdynor och högkvalitativa ljudsystem kan också öka komforten och njutningen ombord.

Köpråd

När du köper en Sargo 33 Explorer, se till att kontrollera båtens underhållshistorik och skrovets skick. Det är också viktigt att provköra båten för att säkerställa att den uppfyller dina förväntningar på prestanda och komfort. Jämför olika erbjudanden och överväg att anlita en professionell inspektör för att få en objektiv bedömning av båtens skick.

Fakta som ofta söks

Mått och fakta om Sargo 33 Explorer

Hur bred är Sargo 33 Explorer?

Sargo 33 Explorer har en angiven bredd på 3.45 meter.

Vilket djupgående har Sargo 33 Explorer?

Det angivna djupgåendet för Sargo 33 Explorer är 1.1 meter.

Vad väger Sargo 33 Explorer?

Den angivna vikten för Sargo 33 Explorer är 6500 kg.

Hur många kojer har Sargo 33 Explorer?

Sargo 33 Explorer har 4 angivna kojplatser.

Hur stor bränsletank har Sargo 33 Explorer?

Den angivna bränslekapaciteten för Sargo 33 Explorer är 860 liter.

Hur stor vattentank har Sargo 33 Explorer?

Den angivna vattenkapaciteten för Sargo 33 Explorer är 300 liter.

Vilket land förknippas Sargo 33 Explorer med?

I Båthamnens modellunderlag anges Finland som land för Sargo 33 Explorer.

Vanliga frågor om Sargo 33 Explorer

Hur lång är Sargo 33 Explorer?

Sargo 33 Explorer har en angiven längd på 10.99 meter och en bredd på 3.45 meter.

Vilken typ av båt är Sargo 33 Explorer?

Sargo 33 Explorer är klassificerad som motorbåt · kabinkryssare i Båthamnen.

När tillverkades Sargo 33 Explorer?

Den angivna produktionsperioden för Sargo 33 Explorer är från 2016.

Vilken motorstyrka anges för Sargo 33 Explorer?

För Sargo 33 Explorer anges motorstyrkan till 400 hk.

Alternativ och jämförelser

Alternativ till Sargo 33 Explorer

Jämför Sargo 33 Explorer med publicerade modeller av liknande typ och storlek. Tabellen bygger endast på angivna specifikationer.

Utforska fler båtar

Alla båtmodeller Fler modeller från Sargo

Fler från Sargo