Båtmodell

Crescent 465

Crescent 465 är en mindre motorbåt på cirka 4,70 meter med 1,80 meters bredd, cirka 0,16 meters registrerat djupgående och vikt på omkring 240 kg. Den registrerade motoreffekten är 30 hk. Här samlar Båthamnen modellfakta, historik, bilder och erfarenheter från ägare.

Motorbåt · Styrpulpet

Snabbfakta

Kort om Crescent 465

Längd
4.7 m
Bredd
1.8 m
Djupgående
0.16 m
Vikt
240 kg
Motorstyrka
30 hk
Kojer
0
Produktion
1985–2000
Land
Sweden

Om Crescent 465

Om modellen

Crescent 465 är en mindre motorbåt på cirka 4,70 meter med 1,80 meters bredd, cirka 0,16 meters registrerat djupgående och vikt på omkring 240 kg. Den registrerade motoreffekten är 30 hk. Här samlar Båthamnen modellfakta, historik, bilder och erfarenheter från ägare.

Historik

Crescent 465 har varit ett populärt val bland fritidsbåtsägare som söker en lättskött båt för nordiska förhållanden.

Vanliga uppgraderingar

Vanliga uppgraderingar omfattar navigationsutrustning, LED-belysning och förbättrad komfortutrustning.

Köpråd

På en begagnad Crescent 465 bör du kontrollera skrov och akterspegel, styrning, motorfästen, bränslesystem och eventuell trailer. Titta efter sprickor, äldre lagningar och tecken på vatteninträngning och be om servicehistorik för motorn.

Fakta som ofta söks

Mått och fakta om Crescent 465

Hur bred är Crescent 465?

Crescent 465 har en angiven bredd på 1.8 meter.

Vilket djupgående har Crescent 465?

Det angivna djupgåendet för Crescent 465 är 0.16 meter.

Vad väger Crescent 465?

Den angivna vikten för Crescent 465 är 240 kg.

Hur många kojer har Crescent 465?

Crescent 465 har 0 angivna kojplatser.

Vilket land förknippas Crescent 465 med?

I Båthamnens modellunderlag anges Sweden som land för Crescent 465.

Vanliga frågor om Crescent 465

Hur lång är Crescent 465?

Crescent 465 har en angiven längd på 4.7 meter och en bredd på 1.8 meter.

Vilken typ av båt är Crescent 465?

Crescent 465 är klassificerad som motorbåt · styrpulpet i Båthamnen.

När tillverkades Crescent 465?

Den angivna produktionsperioden för Crescent 465 är 1985–2000.

Vilken motorstyrka anges för Crescent 465?

För Crescent 465 anges motorstyrkan till 30 hk.

Alternativ och jämförelser

Alternativ till Crescent 465

Jämför Crescent 465 med publicerade modeller av liknande typ och storlek. Tabellen bygger endast på angivna specifikationer.

Utforska fler båtar

Alla båtmodeller Fler modeller från Crescent

Fler från Crescent