Båtmodell

Albin Nova

Albin Nova är en svensk segelbåt som uppskattas för sina goda seglingsegenskaper, rymliga layout och mångsidighet. Modellen passar både för semestersegling, längre turer och aktiv segling med familj eller besättning.

Segelbåt · Kölsegelbåt

Snabbfakta

Kort om Albin Nova

Produktion
1981–1990

Om Albin Nova

Om modellen

Albin Nova är en svensk segelbåt som uppskattas för sina goda seglingsegenskaper, rymliga layout och mångsidighet. Modellen passar både för semestersegling, längre turer och aktiv segling med familj eller besättning.

Historik

Albin Nova kom fram som en del av Albins moderna segelbåtsprogram och blev populär bland seglare som ville ha mer prestanda och utrymme än mindre familjebåtar. Den har med tiden fått ett gott rykte på begagnatmarknaden.

Vanliga uppgraderingar

Vanliga uppgraderingar omfattar nya segel, modern plotter, AIS, solpaneler, batteribank, LED-belysning, uppdaterat elsystem, motorservice eller motorbyte och förbättrad komfort i ruffen.

Köpråd

Kontrollera rigg, motor, kölinfästning, däck, fukt, elsystem och seglens skick. Titta även på tidigare ägares underhåll och om större renoveringar redan är gjorda.

Vanliga frågor om Albin Nova

Vilken typ av båt är Albin Nova?

Albin Nova är klassificerad som segelbåt · kölsegelbåt i Båthamnen.

När tillverkades Albin Nova?

Den angivna produktionsperioden för Albin Nova är 1981–1990.

Utforska fler båtar

Alla båtmodeller Fler modeller från Albin

Fler från Albin